KURUKAHVECİ MEHMET EFENDİ: Katlanır Masalar

Gıda sektöründeyseniz, yıl boyunca tadım aktiviteleri yapmak durumundaysanız ve sunum yaptığınız mekanlar sık sık değişiyorsa, ürünlerinizi sergileyeceğiniz stand seçiminde titiz davranmanızda yarar vardır.

  • Boyutları standart
  • Toplandığında az yer kaplayan
  • Kolayca markalanabilen
  • Markalı yüzleri hızla değiştirilebilen
  • Uzun vadede dayanıklı
  • Modern görünümlü

bir stand çözümü her marka yöneticisinin aradığı özellikler olsa gerek.

 

Kurukahveci Mehmet Efendi, yukarıda saydığımız tüm bu ihtiyaçlara uzun süredir sahip olan ve doğru çözüm arayışında olan ülkemizin en önemli marka değerlerinden biriydi.

Türkiye’de ilk kez Markanı Göster tarafından sunulmaya başlanan katlanır masa – stand ürünümüzü kendileriyle paylaştığımızda, hızla örnek bir çalışma yapmamızı rica ettiler.

Hedef 2012 FOODIST Gıda Fuarı‘ndaki tadım standını kurabilecekleri portatif masalardan oluşacak bir ürün setiydi.

Kendilerine, Foreks kaplı, plastik köşebentlerle katlanır hale getirilmiş markalama paravanıyla katlanır standımızı sunduk.

Stand üst parçalarında beyaz rengi tercih eden müşterimize, 2 parça halinde, 8mm kalınlığında lake kaplı MDF parçalardan oluşan masa tablası sunduk.

Ortaya her biri 7kg ağırlığında, özel çantasında sunulan profesyonel ve ekonomik bir stand çözümü ortaya çıktı.

 

Kurukahveci Mehmet Efendi, bu stand parçalarını ayrı ayrı kullanabileceği gibi zaman zaman bitişik nizam kullanabileceğini belirtmişti.

Bu yüzden standın üst masa parçaları yan yana dizildiklerinde TEK PARÇA görünebilecek şekilde tasarlandı.

Çok farklı tonlarda ve farklı malzemelerle sunabildiğimiz KATLANIR MASA STANDLARIMIZ 2013 yılında Kurukahveci Mehmet Efendi tarafından tüm tadım faaliyetlerinde kullanılmaya başlanacak.

Siz de katlanır, pratik ve profesyonel bir stand çözümü arayışındaysanız ve piyasadaki hepsi birbirine benzeyen çözümlerden sıkıldıysanız bizi arayın: 0212 299 65 00.

Katlanır masa standlarımızla ilgili detaylı bilgiye KATLANIR MASA linkimizden ulaşabilirsiniz.

, , ,